Program
s
Spring 2021

Theoretical Foundations of Computer Systems

Jan. 12May 14, 2021

This program aims at the development of the theoretical foundations of computer systems (TFCS). This field of research was intensively developed over the last three decades, yielding major improvements in model checking techniques as well as in satisfiability solving. The major challenge in the field is the need for scalability. The program aims at bringing together leading researchers on these themes. TFCS is collocated with a closely related program on satisfiability (SAT). 

The program will focus on the following aspects:

  • New developments in logic:  Logic is often used in TFCS as a specification formalism, describing in a formal and rigorous way the requirements that a system under design or under verification is expected to satisfy.
  • New developments in automata:  Automata are used in TFCS both as a modeling formalism, for example, transducers are used to model reactive systems, and as reasoning tools, as in the automata-theoretic approach to temporal model checking.
  • Probabilistic modeling in the analysis of systems:  Probabilistic methods are used in the modeling and analysis of systems that exhibit probabilistic behavior, from randomized algorithms to biological systems.
  • The use of games and their equilibria:  Games are used in TFCS both as an algorithmic construct, for example, in the usage of alternating automata in temporal model checking, and as a modeling construct, for example, in the design of reactive systems it is convenient to consider the setting as a game between the system and its environment. Once multi-agent systems are considered, equilibria enter in a natural way.
  • Techniques for the analysis of cyber-physical systems:  Many features of real systems, for example time and energy usage, are quantitative, and to express these one needs continuous, real-valued functions and suitable hybrid combinations of discrete and quantitative constructs.

Organizers:

Thomas Colcombet (Université Paris Diderot - Paris 7; chair), Marta Kwiatkowska (University of Oxford), Ruzica Piskac (Yale University), Moshe Vardi (Rice University)

Long-Term Participants (including Organizers):

Parosh Abdulla (Uppsala University), Ras Bodik (University of Washington), Mikolaj Bojanczyk (University of Warsaw), Maria Paola Bonacina (University of Verona), Ahmed Bouajjani (U. Paris 7), Supratik Chakraborty (IIT Bombay), Thomas Colcombet (Université Paris Diderot - Paris 7; chair), Rayna Dimitrova (University of Sheffield), Javier Esparza (Technische Universität München), Kousha Etessami (University of Edinburgh), Kousha Etessami (University of Edinburgh), Azadeh Farzan (University of Toronto), Bernd Finkbeiner (Saarland University), Orna Grumberg (Technion), Shibashis Guha (Tata Institute of Fundamental Research), Marcin Jurdzinski (University of Warwick), Antonin Kučera (Masaryk University), Marta Kwiatkowska (University of Oxford), Ranko Lazic (University of Warwick, Department of Computer Science), Anthony Lin (TU Kaiserslautern), Rupak Majumdar (Max Planck Institute for Software Systems; International Computer Science Institute), Alexandra Martins da Silva (University College London), David Mitchell (Simon Fraser University), Sayan Mitra (University of Illinois at Urbana Champaign), Anca Muscholl (University of Bordeaux), Gethin Norman (University of Glasgow), Ruzica Piskac (Yale University), Nir Piterman (Gothenburg University), Pavithra Prabhakar (Kansas State University), Stefan Szeider (TU Wien), Ufuk Topcu (University of Texas at Austin), Szymon Torunczyk (University of Warsaw), Moshe Vardi (Rice University), Igor Walukiewicz (University of Bordeaux), Thomas Wies (NYU)

Research Fellows:

Lin Chen (Yale University), Nathanaël Fijalkow (CNRS), Karoliina Lehtinen (University of Liverpool), Anna Lukina (Institute of Science and Technology Austria), Umang Mathur (University of Illinois at Urbana-Champaign)

Visiting Graduate Students and Postdocs:

Yehia Abd Alrahman (Gothenburg University), Shaun Azzopardi (Gothenburg University), Antonio Casares (Université de Bordeaux), Norine Coenen (CISPA Helmholtz Center), Thomas Gilbert (UC Berkeley), William Hallahan (Yale University), Jana Hoffmann (CISPA Helmholtz Center), Arthur Jaquard (IRIF), Samuel Judson (Yale University), Alexander Kozachinskiy (University of Warwick), Jędrzej Kołodziejski (University of Warsaw), Viktor Kunčak (EPFL), Ratan Lal (Kansas State University), Ning Luo (Yale University), Mauricio Martel (Gothenburg University), Niklas Metzger (CISPA Helmholtz Center), Yifei Min (Yale University), Pierre Ohlmann (IRIF), Noemi Passing (CISPA Helmholtz Center), Vaidyanathan Peruvemba Ramaswamy (TU Wien), Thejaswini Raghavan (University of Warwick), Maximilian Schwenger (CISPA Helmholtz Center), Rafał Stefański (University of Warsaw)

Workshops

Jan. 25Jan. 29, 2021

Organizers:

Moshe Vardi (Rice University; chair), Pavol Černý (TU Wien), Thomas Colcombet (Université Paris Diderot - Paris 7), Marta Kwiatkowska (University of Oxford), Ruzica Piskac (Yale University)
Feb. 8, 2021May 10, 2021

Organizers:

Radu Grosu (TU Wien), Ras Bodik (University of Washington), Ruzica Piskac (Yale University), Sanjit Seshia (UC Berkeley)
Feb. 10, 2021May 12, 2021

Organizers:

Antonina Kolokolova (Memorial University of Newfoundland; co-chair), Moshe Vardi (Rice University; co-chair), María Luisa Bonet Carbonell (Universitat Politecnica de Catalunya), Vijay Ganesh (University of Waterloo), Marijn Heule (Carnegie Mellon University), Kevin Leyton-Brown (University of British Columbia)
Feb. 19, 2021May 14, 2021

Organizers:

Rajeev Alur (University of Pennsylvania), Pavol Černý (TU Wien), Rupak Majumdar (Max Planck Institute for Software Systems; International Computer Science Institute), Michael Wooldridge (University of Oxford)

 Subscribe to the program calendar.

Past Internal Program Activities

Tuesday, May 11th 11:00 am12:00 pm
Wednesday, May 5th 10:30 am11:00 am
Tuesday, May 4th 11:00 am12:00 pm
Friday, April 30th 11:30 am1:00 pm
Siobhan Roberts (Science Communicator in Residence, Simons Institute)
Thursday, April 29th 11:00 am12:00 pm
Andrea Lincoln (UC Berkeley)
Wednesday, April 28th 10:30 am11:00 am
Tuesday, April 27th 11:00 am12:00 pm
Thursday, April 22nd 11:00 am12:00 pm
Lin Chen (UC Berkeley)
Wednesday, April 21st 10:30 am11:00 am
Tuesday, April 20th 11:00 am12:00 pm
Thursday, April 15th 11:00 am12:00 pm
Joanna Ochremiak (CNRS)
Wednesday, April 14th 10:30 am11:00 am
Tuesday, April 13th 11:00 am12:00 pm
Thursday, April 8th 11:00 am12:00 pm
Susanna F. de Rezende (Czech Academy of Sciences)
Wednesday, April 7th 10:30 am11:00 am
Tuesday, April 6th 11:00 am12:00 pm
Thursday, April 1st 11:00 am12:00 pm
Katalin Fazekas (Johannes Kepler University Linz)
Wednesday, March 31st 10:30 am11:00 am
Tuesday, March 30th 11:00 am12:00 pm
Thursday, March 25th 11:00 am12:00 pm
Johannes K. Fichte (TU Dresden)
Wednesday, March 24th 10:30 am11:00 am
Tuesday, March 23rd 11:00 am12:00 pm
Wednesday, March 17th 10:30 am11:00 am
Tuesday, March 16th 11:00 am12:00 pm
Thursday, March 11th 11:00 am12:00 pm
Karoliina Lehtinen (University of Liverpool)
Wednesday, March 10th 10:30 am11:00 am
Tuesday, March 9th 11:00 am12:00 pm
Thursday, March 4th 11:00 am12:00 pm
Umang Mathur (University of Illinois at Urbana-Champaign)
Wednesday, March 3rd 10:30 am11:00 am
Tuesday, March 2nd 11:00 am12:00 pm
Wednesday, February 24th 10:30 am11:00 am
Tuesday, February 23rd 11:00 am12:00 pm
Thursday, February 18th 11:00 am12:00 pm
Stephan Gocht (Lund University)
Wednesday, February 17th 10:30 am11:00 am
Thursday, February 11th 11:00 am12:00 pm
Ralf Rothenberger (University of Potsdam) & Noah Fleming (University of Toronto)
Wednesday, February 10th 10:30 am11:00 am
Thursday, February 4th 11:00 am12:00 pm
Nathanaël Fijalkow (CNRS) & Anna Lukina (Institute of Science and Technology Austria)
Wednesday, February 3rd 10:30 am11:00 am
Wednesday, January 27th 10:30 am11:00 am
Friday, January 22nd 8:30 am9:30 am
Wednesday, January 20th 9:00 am10:30 am
Tuesday, January 19th 8:00 am9:00 am
Thursday, January 14th 9:00 am11:00 am